تاپس بلاگ

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی با این دلار چه کسی خارج می‌رود؟

«با دلاری که از ۱۰ هزار تومان گذر کرده، سفر خارجی نه می‌صرفد و نه دیگر جذابیت دارد. آن ارز دولتی هم که مردم جهت سفر می‌گرفتند دیگر هزینه‌ها را پوشش نمی‌دهد که م

با این دلار چه کسی خارج می‌رود؟

با این دلار چه کسی خارج می رود؟

عبارات مهم : آژانس

«با دلاری که از ۱۰ هزار تومان گذر کرده، سفر خارجی نه می صرفد و نه دیگر جذابیت دارد. آن ارز دولتی هم که مردم جهت سفر می گرفتند دیگر هزینه ها را پوشش نمی دهد که مهیج باشد.»

بهروز صفری ـ عضو هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی استان پایتخت کشور عزیزمان ایران ـ با بیان این اعتقاد و بر خلاف باورها و بیانات مقامات شرکت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، بانک مرکزی و بعضی نمایندگان مجلس که گران شدن ارز در بازار آزاد را به نفع آژانس های برگزارکننده سفر خارجی دانسته اند، به ایسنا گفت: تا چند روز پیش شاید مردم با گرفتن ارز دولتی جهت کشورهای نزدیک، هزینه یک سفر خارجی را کامل تامین می کردند، حتی اندک سودی هم به دست می آوردند، ولی با عبور دلار از ۱۰ هزار تومان دیگر آن جذابیت ها از بین رفته و بازار سفرهای خارجی هم در چند روز گذشته افت داشته هست.

با این دلار چه کسی خارج می‌رود؟

او با اشاره به گرانی بلیت پروازها در مسیرهای خارجی که از چند روز گذشته شدت گرفته هست، اظهار کرد: بعد از پنج سال، به خاطر گران شدن بلیت هواپیما، مجبور شدیم مسیر پروازی به گرجستان را از بین بردن کنیم، چون بلیت های آن گران شده است بود. بهانه ایرلاین ها جهت زیاد کردن نرخ، تخصیص نیافتن ارز دولتی هست. قیمت بلیت مسیر گرجستان یک باره از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به ۲ میلیون تومان رسید، ما این بلیت را چند به مردم بفروشیم که صرف کند، ناچاریم آن مسیر را کلا از برنامه سفرها از بین بردن کنیم.

وی با بیان این که هتل ۶۰ درصد هزینه سفر خارجی را در برمی گیرد، افزود: آژانس ها هتل ها را در لحظه و به قیمت ارز آزاد کرایه می کنند، جهت همین هنگامی که ارز در بازار غیر رسمی گران می شود، قیمت تورهای خارجی هم زیاد کردن می یابد. یک هتل معمولی که در آنتالیا شبی ۱۰۰ دلار هست، تا هفته پیش با دلار هشت هزار تومان رزرو می شد و حالا با زیاد از ۱۰ هزار تومان، با این حساب آن ۵۰۰ یورو به قیمت دولتی، هزینه های سفر را کامل پوشش نمی دهد که جهت مردم جالب باشد.

«با دلاری که از ۱۰ هزار تومان گذر کرده، سفر خارجی نه می‌صرفد و نه دیگر جذابیت دارد. آن ارز دولتی هم که مردم جهت سفر می‌گرفتند دیگر هزینه‌ها را پوشش نمی‌دهد که م

صفری در تصویر العمل به بعضی تبلیغ ها راجع به سفر رایگان به بعضی کشورهای خارجی با توجه به پرداخت ۵۰۰ یورو ارز دولتی و مابه التفاوت آن با بازار آزاد، گفت: هزینه هفت شب اقامت در یک هتل چهار ستاره در شهر استانبول به قیمت شبی ۷۰ دلار، ۴۹۰ دلار می شود که چون با ارز آزاد محاسبه می شود، سرجمع آن حدودا ۶ میلیون تومان خواهد شد که به اضافه دو میلیون تومان قیمت بلیت پرواز بدون درنظر گرفتن سایر هزینه ها، حدودا هشت میلیون تومان می شود. مسافر ۵۰۰ یورو ارز دولتی می گیرد که نزدیک به سه میلیون تومان بابت آن می دهد، اگر آن را در بازار آزاد بفروشد، نزدیک به شش میلیون تومان به دست می آورد، درحالی که جهت این سفر حدودا ۱۱ میلیون پرداخته هست، این چه نفع و سودی دارد که این همه جهت آن جنجال می کنند.

وی گفت: شاید این ۵۰۰ یورو تا چند روز پیش هزینه سفر به کشورهای نزدیک را کامل پوشش می داد، همان روزها مسافرانی داشتیم که سه شب از هتلشان در گرجستان بیرون نیامدند و هیچ پولی خرج نکردند، چون می درخواست کردند آن ۵۰۰ یورو را در بازار آزاد بفروشند و هزینه سفرشان را به دست آوردند، با این کار هم یک سفر خارجی رفته بودند، هم سود ناچیزی به دست می آوردند، ولی حالا اوضاع عوض کردن کرده است.

عضو انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی استان پایتخت کشور عزیزمان ایران در عین حال از بین بردن ارز مسافرتی را تیر خلاصی جهت تعطیلی صنف گردشگری دانست و افزود: اجرای تور با دلار ده یازده هزار تومانی ضرر کامل است که جبران آن را نه مسافر می پذیرد و نه مسؤولان، بعد هم در تلویزیون می گویند سفر خارجی زیاد شده است و آژانس ها سود کرده اند.

با این دلار چه کسی خارج می‌رود؟

وی در این باره مصداق آورد: مسافری تور تفلیس را در یک بعدازظهر با دلار ۹۸۰۰ تومان خریده، فردای آن روز حسابدار آژانس نبوده که هزینه ها را حساب و کتاب کند، دو روز بعد که خواستیم هتل را رزرو کنیم، قیمت ارز ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان شده، ما بلیت پرواز را از قبل می خریم، ولی هتل را بعد از درخواست مشتری و فروش تور، رزرو می کنیم، ضرر آن را هم با این نوسانات ارز باید از جیب بدهیم. دقیقا مصداق لطیفه ی این روزها شده است ایم، اصهاب کهفی که اگر لحظه ای بخوابند، همه چیز عوض کردن خواهد کرد.

صفری شرایط حاضر را به ضرر آژانس های گردشگری دانست و گفت: درحال حاضر ۵۸۰۰ آژانس در کشور وجود دارد که مجوز دارند و فعالیت می کنند، بماند آن هایی که بدون مجوز درحال کارند، اگر هر کدام ۳۰ نفر نیروی انسانی داشته باشند و با این وضع به تعدیل آن ها مجبور شوند، می دانید چه جمعیتی بدون کار خواهد شد. آقایانی که مدام از سود آژانس ها سخن می گویند، به این عنوان فکر کرده اند؟

«با دلاری که از ۱۰ هزار تومان گذر کرده، سفر خارجی نه می‌صرفد و نه دیگر جذابیت دارد. آن ارز دولتی هم که مردم جهت سفر می‌گرفتند دیگر هزینه‌ها را پوشش نمی‌دهد که م

واژه های کلیدی: آژانس | بازار | خارجی | میلیون | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود

نویسنده : topsblog