تاپس بلاگ

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی نگرانی از انفجار قیمت‌ها روز به روز زیاد می‌شود ، در بازار چه خبر است

حسن روحانی، رییس جمهور هفته گذشته در مشهد تاکید کرد که در سال‌۹۷ مسئله تامین ارز نخواهیم داشت. اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور هم اخیرا گفته است: هیچکدام ا

نگرانی از انفجار قیمت‌ها روز به روز زیاد می‌شود ، در بازار چه خبر است

در بازار چه خبر است؟ / محاسبه قیمت کالا های اساسی با دلار ۸ هزار تومانی؛ نگرانی از انفجار قیمت ها روز به روز زیاد می شود

عبارات مهم : بازار

در بازار چه خبر است؟ / محاسبه قیمت کالا های اساسی با دلار ۸ هزار تومانی؛ نگرانی از انفجار قیمت ها روز به روز زیاد می شود / معیشت مردم در سایه خروج ترامپ از برجام و گزینش شهردار تهران، فراموش شده؟ / دولت فکر عاجلی نکند، دستاورد های اقتصادی دولت یازدهم به هدر می رود

حسن روحانی، رییس جمهور هفته گذشته در مشهد تاکید کرد که در سال ۹۷ مسئله تامین ارز نخواهیم داشت. اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور هم اخیرا گفته است: هیچکدام از شاخص های مهم اقتصاد کشور دلواپس کننده نیست.

با زیاد کردن ناگهانی قیمت دلار در نیمه دوم سال گذشته، آینده نگری ها حکایت از زیاد کردن قیمت در کالاهای اساسی به خاص در حوزه پوشاک، خوراک و نیز کالاهای وارداتی حکایت می کرد. مسئولان جهت جلوگیری از تبعات این زیاد کردن قیمت وارد ماجرا شدند. دبیر ستاد تنظیم بازار بلافاصله از ممنوعیت هر گونه زیاد کردن قیمت کالاها و خدمات تا آخر فروردین ۹۷ خبر داد.

نگرانی از انفجار قیمت‌ها روز به روز زیاد می‌شود ، در بازار چه خبر است

مرکز آمار کشور عزیزمان ایران هم تورم فروردین ماه را ۸٫۱ درصد اعلام کرد. بانک مرکزی هم اعلام کرد در هفته آخر فروردین، قیمت خُرده فروشی گروه های برنج ۰.۱ درصد، حبوب ۰.۴ درصد، میوه های تازه ۲.۲ درصد، سبزی های تازه ۱.۹ درصد، گوشت مرغ ۰.۳ درصد و چای ۰.۳ درصد نسبت به هفته قبل از آن کم کردن یافته هست. در عین حال، قیمت خرده فروشی گروه های تخم مرغ ۳.۱ درصد، گوشت قرمز ۴.۶ درصد، قند و شکر ۰.۸ درصد و روغن نباتی ۰.۱ درصد نسبت به هفته قبل از آن زیاد کردن و قیمت گروه لبنیات ثابت در مدت مشابه بوده است.

با این وجود، دو عنوان دلواپس کننده اوضاع را عوض کردن داده هست. اولا واقعیت بازار، با آنچه آمارهای خشک بیان می کنند، متفاوت هست. در ثانی، موج مهم زیاد کردن قیمت کمی دیرتر یعنی از ماه اردیبهشت در حال شروع شدن است.

حسن روحانی، رییس جمهور هفته گذشته در مشهد تاکید کرد که در سال‌۹۷ مسئله تامین ارز نخواهیم داشت. اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور هم اخیرا گفته است: هیچکدام ا

مسکن، خودرو، گوشت و لوازم خانگی در فروردین گران شدند

گزارش ها درمورد بازار مسکن، ماشین و بعضی اقلام خوراکی در فروردین ماه، زیاد کردن قیمت متاثر از اوضاع دلار را نشان می دهد.

حسام عقبایی، مدیر اتحادیه املاک استان پایتخت کشور عزیزمان ایران با بیان اینکه نوسانات قیمت ارز یکی از عوامل تأثیر گذار در رشد قیمت مسکن هست، گفت: آینده نگری می شود در نیمه اول امسال بازار مسکن با زیاد کردن قیمت ۱۰ تا ۱۵ درصدی مواجه شود.

منصور پوریان، مدیر شورای تأمین کنندگان دام زنده هم در اواسط فروردین ماه گفته بود: خرده فروشان به بهانه نوسان قیمت دلار در سطح عرضه گوشت گرانی ایجاد کردند. او البته تاکید کرد که هیچ نوع زیاد کردن قیمتی در سطح عمده فروشی نداریم. این مسئول همچنین تایید کرد که «نوسان قیمت دلار مشکلاتی را جهت واردکنندگان ایجاد کرده» و ابراز امیدواری کرد، دولت با تأمین ارز، درصدد برطرف پرسشها تجار است.

نگرانی از انفجار قیمت‌ها روز به روز زیاد می‌شود ، در بازار چه خبر است

درمورد بازار ماشین هم، فرهاد احتشام زاد مدیر فدراسیون واردات در فروردین ماه، به تشریح تأثیرات زیاد کردن قیمت ارز بر واردات پرداخت و بیان کرد که این زیاد کردن می تواند تأثیر مستقیمی بر زیاد کردن قیمت ماشین داشته باشد.

او گفت: بر اساس آمار در روزهای اخیر، قیمت ارز با زیاد کردن روبه رو نبوده و تقریباً به ثبات نسبی رسیده است ولی اگر قیمت هفته های گذشته را مد نظر قرار دهیم قیمت ارز با زیاد کردن همراه شده است و این زیاد کردن در بخش ها و مواردی واردات را تحت تأثیر قرار خواهد داد که از جمله آنها بخش ماشین است.

حسن روحانی، رییس جمهور هفته گذشته در مشهد تاکید کرد که در سال‌۹۷ مسئله تامین ارز نخواهیم داشت. اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور هم اخیرا گفته است: هیچکدام ا

رئیس اتحادیه لوازم خانگی نیز از زیاد کردن حدود ۶ درصدی قیمت لوازم خانگی به دنبال زیاد کردن قیمت دلار در هفته های آغازین فروردین ماه خبر داد و تصریح کرد که این زیاد کردن قیمت، رکود در بازار را شدت یافتن خواهد کرد.

محمد طحان پور گفت: قیمت کالاهای مواد اولیه تولید داخل مثل فولاد، مس و محصولات کارخانه های مادر زیاد کردن یافته است و تولیدکنندگانی که این مواد را خریداری می کنند می گویند به علت اوج رفتن قیمت مواد اولیه مجبور هستند که کالاهایشان را گران کنند.

نگرانی از انفجار قیمت‌ها روز به روز زیاد می‌شود ، در بازار چه خبر است

اردیبهشت؛ نگرانی از زیاد کردن دوباره و افسارگسیخته قیمت ها

بیستم فروردین ماه، دولت قیمت ۴۲۰۰ تومانی را جهت دلار تعیین کرد. بعد از آن، واردات با قیمتی بالاتر از دلار ۴۲۰۰ تومانی طبیعتا نمی بایست انجام می شد مگر از طریق قاچاق؛ منابع رسمی آمار قاچاق را ۱۲ میلیارد دلار در سال تخمین زده اند. با همین آمار، حدود ۲۰ درصد واردات قاچاق خواهد بود که بی تردید در قیمت های بازار اثرگذار هست. ضمن اینکه تخصیص ارز کافی به واردکنندگان کالاهای مصرفی و نیز سرمایه ای، با مشکلاتی مواجه است.

واقعات بازار نیز همین عنوان را تصدیق می کند به طوری که بعضی آمارهای رسمی حکایت از آن دارد که میزان واردات قرار داده های تولیدی و مواد اولیه مورد نیاز بعضی صنایع تولیدکننده کالاهای اساسی، به شدت کم کردن یافته و حتی در بعضی از موارد به صفر رسیده است.

همین تغییرات قیمت ارز کافی بود تا قیمت بعضی کالاها در بازار گران شوند. کم کردن واردات و احتمال کمبود در بازار در ماه های آتی هم بر نگرانی ها افزوده است.

محمد آقاطاهر، مدیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی اعلام کرده که نوسانات دلار، قیمت کالاهای اساسی را زیاد کردن داده و بعضی اقلام از جمله قند و شکر را هم هشت درصد گران کرده است.

از سوی دیگر، یکی از بنکداران مواد غذایی هفته گذشته به یکی از رسانه ها گفته بود: توزیع کالا از سوی بعضی کارخانجات تغییرات جزئی داشته و البته کم کردن عرضه هم در بازار وجود داشته هست، چراکه وظیفه نرخگذاری ها با توجه به دلار ۴۲۰۰ تومان و یارانه ای که دولت قرار است به تولیدکنندگان بپردازد، هنوز مشخص نیست و همین امر، عمده فروشان را به خرده فروش تبدیل کرده است.

به گفته او، بسیاری دلواپس هستند که دولت چه نرخی را در آینده جهت ارز اعلام خواهد کرد یا اینکه اصولا سیاست اعطای یارانه جهت پوشاندن فاصله دلار ۳۸۰۰ تومانی با ۴۲۰۰ تومانی را تا چه زمانی ادامه خواهد داد.

اشاره او به سیاستی است که دولت در پیش گرفت تا از زیاد کردن قیمت جلوگیری کند. بر این اساس، از آنجا که کالاهای اساسی که باید جهت واردات طبق روال گذشته دلار مبادله ای یعنی دلار ۳۸۰۰ تومانی می گرفتند، بعد از اعلام دلار ۴۲۰۰ تومانی از سوی دولت، باید قیمت بالاتری را مجبور می شدند ولی دولت وعده داد، دلار مورد نیاز آنها را با قیمت ۳۸۰۰ تومانی تامین کند. اکنون این نگرانی وجود دارد که با رها شدن این سیاست، قیمت ها ناگهان زیاد کردن یابد.

برجام، شهرداری و گرانی

به نظر می رسد عنوان گرانی های اخیر که نگرانی راجع به آنها روز به روز زیاد هم می شود در سایه مباحث روز مانند خروج آمریکا از برجام و نیز گزینش شهردار تازه پایتخت کشور عزیزمان ایران گم شده است است.

طبیعی است که اگر دولت فکری به حال این قضیه نکند و همچنان همین سیاست نامطمئن را پیش ببرد، باید منتظر باشیم که کالاهای اساسی بیشتری بر اساس دلار ۸ هزار تومانی قیمت بخورند. تجربه نشان داده است که حتی آن دسته از کالاهایی که وابستگی به دلار ندارند، هم از نظر روانی تحت تاثیر قرار گرفته و زیاد کردن قیمت به آنها هم رسوخ می کند. در این شرایط، اگر فکر عاجلی از سوی دولت اندیشیده نشود چه بسا همین دستاوردها اقتصادی دولت یازدهم هم براحتی نابود شود.

گزینش

واژه های کلیدی: بازار | واردات | فروردین | وارداتی | فروردین ماه | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود

نویسنده : topsblog