تاپس بلاگ

گت بلاگز اخبار اجتماعی مرتضوی با استفاده از ماده ۴۷۷ می‌خواهد وقت بخرد / نعمت احمدی

«مسئله ماده ۴۷۷ مانع از اجرای حکم تا زمانی که مدیر قوه قضائیه دستور آن را صادر کنند نمی‌شود. یعنی اگر آقای مرتضوی قصد استناد به این ماده را دارند، باید گفت که ا

مرتضوی با استفاده از ماده ۴۷۷ می‌خواهد وقت بخرد / نعمت احمدی

نعمت احمدی: مرتضوی با استفاده از ماده ۴۷۷ می خواهد وقت بخرد

عبارات مهم : استفاده

«مسئله ماده ۴۷۷ مانع از اجرای حکم تا زمانی که مدیر قوه قضائیه دستور آن را صادر کنند نمی شود. یعنی اگر آقای مرتضوی قصد استناد به این ماده را دارند، باید گفت که این عنوان مدت ها وقت می برد و صرف درخواست ماده ۴۷۷ مانع از اجرای حکم نمی شود. به علاوه هر محکومی که محکومیت قطعی پیدا کرده باشد می تواند از این ماده استفاده نماید. مرتضوی نیز از این ماجرا مبرا نیست.»

به گزارش دیده بان ایران؛ «پس از بیانات سخنگوی قوه قضائیه مبنی بر در دسترس نبودن سعید مرتضوی، همسر وی ادعا داشته است که مرتضوی در پایتخت کشور عزیزمان ایران بوده و به دنبال «ماده ۴۷۷ قانون اساسی» است.

در همین باره و تشریح ماده ۴۷۷ نعمت احمدی، حقوقدان و استاد دانشگاه گفت: در خصوص این ماده باید گفت که هر متهم و محکومی که حکمی علیه وی داده شود، می تواند با استناد به آن درخواست اعاده دادرسی از ریاست قوه قضائیه را داشته باشد. این اعاده دادرسی به دو صورت امکان پذیر است یکی از آن برابر ماده ۴۷۴ قانون اساسی که برابر با مرجع صادرکننده آن است و دیگری برابر با ماده ۴۷۷ قانون اساسی است که بر اساس آن می توان به اعاده دادرسی از ریاست قوه قضائیه اشاره کرد.

مرتضوی با استفاده از ماده ۴۷۷ می‌خواهد وقت بخرد / نعمت احمدی

وی افزود: اگر مدیر قوه قضائیه درخواست اعاده دادرسی را پذیرفت و الان را خلاف قیم شرع دانست، آن وقت وی دستور توقف اجرای حکم را می دهد و پرونده را به شعبه هم ارز در دیوان عالی کشور جهت بررسی مجدد اتهام صادر می کند.

احمدی تاکید کرد: مسئله ماده ۴۷۷ مانع از اجرای حکم تا زمانی که مدیر قوه قضائیه دستور آن را صادر کنند نمی شود. یعنی اگر آقای مرتضوی قصد استناد به این ماده را دارند، باید گفت که این عنوان مدت ها وقت می برد و صرف درخواست ماده ۴۷۷ مانع از اجرای حکم نمی شود. به علاوه هر محکومی که محکومیت قطعی پیدا کرده باشد می تواند از این ماده استفاده نماید. مرتضوی نیز از این ماجرا مبرا نیست.

«مسئله ماده ۴۷۷ مانع از اجرای حکم تا زمانی که مدیر قوه قضائیه دستور آن را صادر کنند نمی‌شود. یعنی اگر آقای مرتضوی قصد استناد به این ماده را دارند، باید گفت که ا

این حقوقدان در آخر اظهار کرد: در ماده ۴۷۷ اگر افراد تمکین به حکم صادره نکنند، آن وقت صورت ماجرا متفاوت بوده و مورد نیاز به تصمیم گیری راجع به آن است.»

واژه های کلیدی: استفاده | قوه قضائیه | سعید مرتضوی | اخبار اجتماعی

دانلود

نویسنده : topsblog