تاپس بلاگ

گت بلاگز اخبار علمی و آموزشی کشف باکتری‌های فعال در صحرای بدون حیات

یک گروه بین‌المللی از محققان دریافتند خشن‌ترین و خشک‌ترین منطقه روی زمین که وضعیتی شبیه به مریخ دارد و تصور می‌شد در آن حیات وجود ندارد، محل سکونت انواعی از باک

کشف باکتری‌های فعال در صحرای بدون حیات

کشف باکتری های فعال در صحرای بدون حیات

عبارات مهم : باران

یک گروه بین المللی از محققان دریافتند خشن ترین و خشک ترین منطقه روی زمین که وضعیتی شبیه به مریخ دارد و تصور می شد در آن حیات وجود ندارد، محل سکونت انواعی از باکتری ها هست.

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، مناطقی از صحرای بسیار خشک آتاکاما که به علت خشکی بسیار زیاد تصور می شد فاقد هرگونه حیات هست، بعد از بارش باران شاهد رشد انواع خاصی از باکتری ها بود. این امر امید جدیدی را جهت یافتن مجموعه های میکروبی مشابه در سطح مریخ ایجاد کرد.

صحرای آتاکاما در کشور شیلی واقع شده است است و مناطقی از آن توانایی حمایت از حیات را ندارد و شرایط آن به گونه ای است که حتی باکتری ها نیز قادر به ادامه زندگی در آن نیستند. نیتراتی که از آسمان روی سطح زمین می بارد و در سایر مناطق به سرعت به وسیله باکتری ها خورده می شود، در این منطقه کاملا دست نخورده باقی می ماند و میزان بارش باران در آن در هر دهه به چند میلیمتر می رسد.

کشف باکتری‌های فعال در صحرای بدون حیات

با وجود این که صحرای آتاکاما به علت آب و هوای مدیترانه ای منطقه، بسیار خنک هست، آب کافی جهت ایجاد حیات در آن وجود ندارد. البته دمای پایین تر به معنای وجود انرژی کمتر جهت رشد و تولید مثل است.

هنگامی که محققان در سال ۲۰۱۵ میلادی این تحقیقات را شروع کردند، با وجود شهرت این صحرا به فقدان حیات در آن، توانستندآثاری از دی ان ای و میکروب ها را در آن بیابند. مدتی بعد مشخص شد این میکروب ها در اثر وزش باد از سایر مناطق به صحرا انتقال یافته شده است اند و در حال فوت هستند.

یک گروه بین‌المللی از محققان دریافتند خشن‌ترین و خشک‌ترین منطقه روی زمین که وضعیتی شبیه به مریخ دارد و تصور می‌شد در آن حیات وجود ندارد، محل سکونت انواعی از باک

اما بعد از بارش نخستین باران بعد از چند دهه، این اوضاع دگرگون شد و اجتماعات باکتریایی که در زیر سطح خاک مدفون شده است بودند، شروع به فعالیت کردند. محققان با نمونه برداری از این باکتری ها توانستند چندین گونه بومی از باکتری ها را شناسایی کنند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Proceedings of the National Academy of Sciences انتشار یافته است.

واژه های کلیدی: باران | باکتری | محققان | باکتری | اخبار علمی و آموزشی

دانلود

نویسنده : topsblog