تاپس بلاگ

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی فشار و اجبار در مورد حجاب را قبول نداریم / ابتکار

معاون امور زنان و خانواده مدیر جمهور با تاکید بر ایجاد گفتگوی ملی و شنیده شدن مطالبات نسل جوان درمورد حجاب، گفت: باید زمینه جهت شنیده شدن نظر های متفاوت فراهم ش

فشار و اجبار در مورد حجاب را قبول نداریم / ابتکار

ابتکار: فشار و اجبار در مورد حجاب را قبول نداریم

عبارات مهم : برنامه

معاون امور زنان و خانواده مدیر جمهور با تاکید بر ایجاد گفتگوی ملی و شنیده شدن مطالبات نسل جوان درمورد حجاب، گفت: باید زمینه جهت شنیده شدن نظر های متفاوت فراهم شود و شیوه های را در پیش بگیریم که قانونمند و با حداقل برخوردهای انتظامی باشد.

به گزارش ایسنا، معصومه ابتکار در نشست خبری معاونت زنان به مناسبت هفته زن با بیان اینکه تلاش ما این است که فضا جهت نسل جوان و متولدین دهه ٧٠ طوری باشد که بتوانند نظراتشان را مطرح کنند، افزود: امیدواریم نظر ها به سمت گفتگوی ملی و مفاهمه از سوی نظر های متفاوت حرکت کند.

فشار و اجبار در مورد حجاب را قبول نداریم / ابتکار

وی در ادامه با تاکید بر اینکه در گذشته اعمال فشار و اجبار در مورد حجاب در قالب گشت ارشاد صورت می گرفت، تصریح کرد: در حال حاضر با نگاه خوب مقامات اجرایی و نیروی انتظامی این مسأله ساماندهی شده است و ما این گونه برخوردها را قبول نداریم.

ابتکار در ادامه با اشاره به برنامه های معاونت زنان در هفته زن و تاکید بر رویکرد اصلاح و ارتقای اوضاع زنان و خانواده اظهار کرد: تلاش می کنیم تا با برگزاری این برنامه ها سطح آگاهی عمومی در ارتباط با زن و خانواده زیاد کردن پیدا کند. ما هیچ گاه به دنبال نادیده گرفتن پرسشها و انکار آنها نبوده ایم.

معاون امور زنان و خانواده مدیر جمهور با تاکید بر ایجاد گفتگوی ملی و شنیده شدن مطالبات نسل جوان درمورد حجاب، گفت: باید زمینه جهت شنیده شدن نظر های متفاوت فراهم ش

معاون امور زنان و خانواده مدیر جمهور در ادامه با اشاره به اینکه در برنامه های معاونت زنان تلاش شده است است تا همواره نگاهی ملی وجود داشته باشد ادامه داد: اعتقاد هستیم که عنوان زن موضوعی ملی است و نباید درگیر نگاه های خاص، باندی و جناحی شود. به همین علت در این هفته تلاش می کنیم تا در سطح ملی و با همکاری بخش های متفاوت برنامه هایی فراقوه ای داشته باشیم.

ابتکار با اشاره به اینکه در نامگذاری ایام هفته زن نسبت به گروه های سنی آنان توجه خاص ای شده است است توضیح داد: در این نامگذاری به سنین متفاوت کودکان، نوجوانان، جوانان، میانسالان و زنان سالمند توجه شده است است و در این طبقه بندی نیازهای خاص هر گروه مد نظر قرار گرفته است.

ابتکار در ادامه به برنامه های استانی در حوزه زنان همزمان با هفته زن اشاره کرد و گفت: معرفی مشاغل زنان یکی از برنامه های خاص این هفته بوده هست. همچنین روز گذشته نخستین همایش مرتبط با هفته زن که در آن نقش فناوری اطلاعات در توانمندسازی زنان با همکاری وزارت ارتباطات و معاونت علمی و فناوری مدیر جمهور برگزار شد. اینترنت می تواند زمینه فعالیت اقتصادی زنان را با سهولت بیشتری فراهم کند.

فشار و اجبار در مورد حجاب را قبول نداریم / ابتکار

گفت وگوی ملی خانواده در ۱۰ استان کلید خورده است

وی با اشاره به اینکه ابتدای سال آینده این عنوان در قالب نشستی بین المللی بررسی خواهد شد اظهار کرد: در این نشست بین المللی تلاش می کنیم تا از تجربه دیگر کشورها استفاده کنیم. همچنین در حوزه اشتغال زنان به تازگی توجه خاص ای به حوزه اشتغال زنان روستایی و توان افزایی آنها شده است است به طوریکه تفاهم نامه هایی با وزارت جهاد کشاورزی امضا شده است است.

معاون امور زنان و خانواده مدیر جمهور در ادامه از نوشته شدن تفاهم نامه با نهضت سوادآموزی جهت آموزش کودکان روستایی و عشایری و زنان بازمانده از تحصیل خبر داد و گفت: در این تفاهم نامه ۲۳۰۰ دانش آموز عشایری بازمانده از تحصیل مورد توجه قرار گرفتند. همچنین طرح توان افزایی زنان و فاز دوم برنامه تاب آوری به زودی اجرا خواهد شد.

معاون امور زنان و خانواده مدیر جمهور با تاکید بر ایجاد گفتگوی ملی و شنیده شدن مطالبات نسل جوان درمورد حجاب، گفت: باید زمینه جهت شنیده شدن نظر های متفاوت فراهم ش

ابتکار در ادامه برگزاری نشست های تخصصی در مورد مباحث حقوقی خانواده، حقوق شهروندی و … را از دیگر برنامه های هفته زن بیان کرد و افزود: گفت وگوی ملی خانواده نیز در حال حاضر در ۱۰ استان کلید خورده هست. آیا که خانواده ایرانی در معرض آسیب های اجتماعی واقع شده است است و باید در این حوزه کار بیشتری شود.

به گفته وی، برنامه گفت وگوی ملی به شکل پایلوت در خراسان شمالی شروع به کار کرده هست. آیا که تاب آوری و ارتقای توانمندی های خانواده همزمان با شروع گفت وگو شکل می گیرد و در این فرآیند به شکل خاص نسل دهه ۷۰ مخاطب قرار خواهند گرفت.

فشار و اجبار در مورد حجاب را قبول نداریم / ابتکار

ابتکار در ادامه با اشاره به اینکه فعالیت شرکت های مردم نهاد، خیریه ها، تعاونی ها و … در دولت دوازدهم مورد حمایت جدی قرار گرفته هست، اظهار کرد: نهادهای مدنی در حوزه زنان بسیار نقش آفرین هستند و توانمندی آنان جزو اهداف معاونت امور زنان است.

افتتاح ۱۵ پارک بانوان در استان های کشور

معاون امور زنان و خانواده مدیر جمهور در ادامه از افتتاح ۱۵ پارک بانوان همزمان با هفته زن در استان های متفاوت خبر داد و گفت: گاهی به اشتباه تصور می شود افتتاح پارک بانوان به معنی اعمال تفکیک جنسیتی هست. این در حالیست که این پارک ها فضای تفریحی و ورزشی خاص بانوان را فراهم می کند. آیا که سرانه مورد نیاز آنها در بسیاری از استان ها تامین نشده است.

ابتکار در ادامه با اشاره به دستورالعمل ریاست جمهوری در مورد تخصیص داده شده است سهمیه ۳۰ درصدی جهت انتصاب زنان در پست های مدیریتی تصریح کرد: بر اساس آخرین گزارش های به دست آمده در مورد انتصاب ۳۰ درصدی زنان در پست های مدیریتی در ۱۸ دستگاه اجرایی ۲۳ نفر از بانوان در سطوح متفاوت به کار گرفته شدند. همچنین حداقل شش زن در پست های تازه معاونان وزیر مشغول به کار شده است اند. با این وجود همچنان در بسیاری از دستگاه ها معاونان وزیر زن دیده نمی شود. تغییرات اگرچه گاهی کند پیش می روند ولی در حال رخ دادن هستند.

وی در ادامه با مقایسه اصلاحات ایجاد شده است در حوزه زنان در کشور عزیزمان ایران و کشورهایی مانند عربستان توضیح داد: اصلاحات در این کشورها از اوج و به یکباره اتفاق افتاده هست. این در حالیست که در کشور عزیزمان ایران زنان بعد از انقلاب با تلاش و تلاش به پیشرفت هایی دست پیدا کردند و موانع را کنار زده اند.

ابتکار با بیان اینکه در حال حاضر نزدیک به ۲۵ هزار شرکت مردم نهاد در کشور مشغول به فعالیت هست، گفت: گاهی اتهامات کلی نسبت به فعالیت این شرکت های مردم نهاد وارد می شود اگرچه بعضی از این شرکت ها دچار مشکلاتی هستند ولی نباید این پرسشها را به همه آنها تعمیم داد؛ آیا که نقش زنان در جامعه مدنی کشور عزیزمان ایران بی بدیل است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه تحول در حوزه زنان در کشور تحویلی واقعی است و در عین حال با پرسشها و کاستی هایی نیز همراه است اظهار کرد: ما قصد نداریم که موانع و پرسشها را انکار کنیم. جهت مثال در جامعه ما خشونت وجود دارد ولی به علت فضای آزاد رسانه ها این پرسشها به آسانی در جامعه مطرح می شود.

ابتکار در ادامه اظهار کرد: گاهی جریاناتی در کشور دیده می شود که نگاهی بسیار محافظه کارانه و حتی مغایر با نگاه امام خمینی و مقام معظم رهبری دارند. گاهی این گروه تلاش می کنند تا نظراتشان را نیز به خاص در حوزه زنان و خانواده مطرح کنند. با این وجود نگاه های ترقی خواهانه ای نیز در کشور وجود دارد و به همین علت همکاری زنان در جامعه در طول این سال ها بسیار چشمگیر بوده است.

معاون امور زنان و خانواده مدیر جمهور با اشاره به اینکه جامعه مدنی همچون سرمایه اجتماعی در کشور است تصریح کرد: دولت دوازدهم آئین نامه فعالیت سمن ها را با همکاری وزارت کشور به تصویب رسانده است تا چارچوب فعالیت این شرکت های مردم نهاد در حوزه هایی مانند شرکت بهزیستی، معاونت زنان، شرکت حفاظت از محیط زیست و … مشخص شود و این شرکت ها می توانند در چارچوب قانون فعالیت کنند.

وی با انتقاد از مطرح شدن بعضی اتهامات در مورد بعضی از افراد پیش از اثبات آن اظهار کرد: بعضی از افراد در صورت ارتکاب جرم به وسیله به کار بردن اسم مخفف و شناسه به خوبی محافظت می شوند. ولی گاهی نیز پیش از آنکه جرمی اثبات شود نیز بعضی پرسشها مطرح می شوند که از نظر قانونی و انسانی جای پرسش دارد. زمانی که با نهادهای حقوقی سر و کار داریم نباید سرمایه اجتماعی آسیب ببیند.

معاون امور زنان و خانواده مدیر جمهور در پاسخ به سوالی در مورد اوضاع صدور شناسنامه جهت فرزندان زنانی که همسر اتباع بیگانه هستند نیز گفت: بخشی از این مسئله مربوط به مباحث حقوقی است ولی در حال حاضر اصلاحاتی صورت گرفته است تا فرزندان بالای ۱۷ سال این زنان با استفاده از تدابیری شناسنامه دریافت کنند. همچنین شورای صنفی و حقوقی معاونت زنان به دنبال احصا راه حلی جهت موثر واقع شدن و حل کامل این مسئله هست. در دیداری که با نمایندگان مجلس انجام شده است هست. به دنبال پیگیری این عنوان هستیم. با این وجود در حال حاضر نیز جهت بعضی از این فرزندان کارت هویت و اقامت صادر شده است است.

ابتکار همچنین در پاسخ به سوالی در مورد ۸۰۰ زن ایرانی که همسران افغان دارند و به شکل برده مورد سوء استفاده قرار می گیرند توضیح داد: در این مورد اطلاعاتی متقنی وجود دارد و نشان می دهد که باید این زنان به خاص زنانی که در مناطق مرزی سکونت دارند مورد توجه خاص قرار بگیرد. همچنین در مورد ازدواج کودکان نیز با علمای اهل سنت وارد گفت وگو شده است ایم و این علما معتقدند که باید در این مورد فرهنگسازی صورت بگیرد.

پیگیری معاونت زنان جهت احداث مدارس خاص دختران بازمانده از تحصیل

وی همچنین در مورد کارها معاونت زنان جهت پیگیری اوضاع کودکان بازمانده از تحصیل نیز اظهار کرد: جهت برطرف مسئله این کودکان به دنبال احداث مدارس خاص دختران بازمانده از تحصیل هستیم و در حال حاضر نیز در ایرانشهر مدرسه ای جهت دختران بازمانده از تحصیل دایر شده است است.

معاون امور زنان و خانواده مدیر جمهور در ادامه با اشاره به مسئله ورود زنان در ورزشگاه ها نیز گفت: در گذشته زنان در بعضی از رشته های ورزشی و در ورزشگاه های سرپوشیده حضور داشتند و مشکلی در این مورد وجود نداشت ولی با ایجاد حساسیت هایی در دوره هایی خاص مشکلاتی در این زمینه ایجاد شد. در حال حاضر دولت آئین نامه و شیوه نامه ای در چارچوب شرع مقدس طراحی کرده است تا تدابیر مورد نیاز جهت حضور زنان در ورزشگاه ها فراهم شود. این تدابیر در مورد محل نشستن زنان در ورزشگاه ها، درب های ورودی و خروجی، سرویس های بهداشتی و … هستند. همچنین در این مورد مذاکراتی نیز با مراجع انجام شده است است.

اقدامات دولت جهت حضور زنان در ورزشگاه ها

ابتکار در ادامه تصریح کرد: در مذاکراتی که با مراجع انجام شده است است به شکل شخصی حضور نداشته ام ولی گروهی از جانب معاونت فقهی و حقوقی با مراجع گفت وگو کرده بودند. دولت نیز در خصوص حضور زنان در ورزشگاه ها اقداماتی انجام داده است به طوریکه اخیرا شاهد حضور زنان در ورزشگاه ها جهت بازی بسکتبال تیم ملی بودیم و مشکلی جهت حضور زنان به وجود نیامد.

اولویت ارائه خدمات به زنان سرپرست خانوار زلزله زده

معاون امور زنان و خانواده مدیر جمهور در آخر با اشاره به اوضاع پیگیری به مناطق زلزله زده به خاص کارها انجام شده است جهت زنان و کودکان این مناطق نیز گفت: دولت کارها خوبی در این مناطق انجام داده هست. اگرچه در بعضی موارد کمبودهایی وجود دارد ولی پرسشها روستاها تقریبا حل شده است هست. با این وجود بر اساس مکاتباتی که انجام داده ایم از دولت و سایر نهادها درخواست کردیم تا زنان سرپرست خانوار در همه خدماتی که به زلزله زدگان ارائه می شود از اولویت برخوردار باشند.

واژه های کلیدی: برنامه | خانواده | خانواده | ریاست جمهوری | معصومه ابتکار | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود

نویسنده : topsblog