تاپس بلاگ

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی پیشنهاد آیت الله نوری همدانی را به همه پرسی بگذارند / موسوی لاری

طبق صحبتی که آقای رییس جمهور در مورد استفاده از اصل ۵٩ قانون اساسی و مساله رفراندوم داشت، امکان ها و ضرورت های استفاده از این ظرفیت در کشور به وسیله کنشگران سیا

پیشنهاد آیت الله نوری همدانی را به همه پرسی بگذارند / موسوی لاری

موسوی لاری: پیشنهاد آیت الله نوری همدانی را به همه پرسی بگذارند

عبارات مهم : قانون

روزنامه اعتماد باعبدالواحد موسوی لاری مصاحبه ای انجام داده است.

بخشی از این گفت وگو را می خوانید:

پیشنهاد آیت الله نوری همدانی را به همه پرسی بگذارند / موسوی لاری

طبق صحبتی که آقای رییس جمهور در مورد استفاده از اصل ۵٩ قانون اساسی و مساله رفراندوم داشت، امکان ها و ضرورت های استفاده از این ظرفیت در کشور به وسیله کنشگران سیاسی مورد بحث قرار گرفت. آیا شما فکر می کنید در شرایط کنونی کشور بن بستی وجود دارد که ضرورت استفاده از این اصل را ایجاد کند؟

به نظر من آنچه آقای رییس جمهور مطرح کرد، یعنی بهره گیری از یکی از ظرفیت های قانون اساسی برای مراجعه به افکار عمومی و دریافت نظرات مردم بسیار مثبت هست. طبق قانون اساسی کل نظام و مدیران کشور بر اساس رای مردم گزینش می شوند و اعتقاد هستیم که جمهوری اسلامی متکی بر آرای مردم هست، جاهایی مردم به صورتی غیر مستقیم نمایندگانی را گزینش می کنند تا آنها قانونگذاری کنند. در مواردی نیاز است که مردم به صورت مستقیم نظرشان را در مورد پرسشها متفاوت بگویند که نامش را رفراندوم و مراجعه به آرای عمومی می گذاریم. اینچنین است که قانون اساسی برای رای و نظر و خواست مردم جایگاهی را قائل می شود که یا از طریق نمایندگان ارزش محقق می شود یا از طریق مراجعه مستقیم به رای مردم. متاسفانه این عنوان در گذشته مورد بی مهری قرار گرفته است.

این اصل در چه مواردی می تواند استفاده شود؟

طبق صحبتی که آقای رییس جمهور در مورد استفاده از اصل ۵٩ قانون اساسی و مساله رفراندوم داشت، امکان ها و ضرورت های استفاده از این ظرفیت در کشور به وسیله کنشگران سیا

هیچ اشکالی ندارد که موضوعاتی را به رای مردم بگذاریم. آیت الله نوری همدانی گفته است که مسائلی در خصوص وضعیت معیشتی مردم را به رفراندوم بگذاریم. به هر حال مرجع تقلیدی به نکته ای اشاره کرده است و خواسته تا معیشت مردم به رفراندوم گذاشته شود.

چه چیزی را در این خصوص باید به رفراندوم گذاشت؟ پاسخ این است که باید عوامل منفی در معیشت مردم به همه پرسی گذاشته شود. اینکه چه چیزی باعث شده است تا قدرت خرید مردم پایین بیاید و معیشت مردم با مشکل روبه رو شود. موازی کاری های درون حکومت، بنگاه های اقتصادی غیرمسوول، نهادهای عمومی غیردولتی، تصمیم گیری های خام و نپخته مدیران دولت در بانک مرکزی، شرکت برنامه و بودجه و دیگر نهادها از جمله پرسشها چالش برانگیز هست. اینکه از مردم بپرسیم چه عواملی در پایین آمدن قدرت خرید مردم و سخت شدن وضعیت معیشت موثر بوده هست، حرف درستی است.

مرجع تقلیدی هم آن را مطرح کرده هست. خوب است این مساله را به شیوه ای عملیاتی به رای مردم بگذارند و عوامل آن را از نظر مردم پیدا کنند. گرچه معمولا پرسش های مربوط به رفراندوم نمی تواند چندپاسخی باشد ولی به هر حال یک موضوعی است که یک نفر آن را مطرح کرده و می توان به طریقی عملی آن را به رفراندوم گذاشت. اصل رفراندوم پذیرفته شده است است و در جاهایی حکومت باید به آرای مردم رجوع کند. این مساله را باید به فال نیک گرفت. آقای رییس جمهور هم به همین نکته اشاره کرده هست. این امر نشان می دهد که این ظرفیت قانون اساسی از نظر بالاترین مرجع اجرایی کشور و همچنین از نظر یکی از شخصیت های حوزوی باید مورد بهره برداری قرار بگیرد. این حرف روشن بوده و در چارچوب قانون اساسی می گنجد. امیدواریم که همه به آن توجه کنند.

پیشنهاد آیت الله نوری همدانی را به همه پرسی بگذارند / موسوی لاری

آیا شما معتقدید اختلافات که بر سر یک مساله وجود دارد که مشخصا به مساله معیشت اشاره کردید، باید به رفراندوم گذاشته شود؟ در این صورت قوه مجریه برای اجرای مساله به رفراندوم گذاشته شده، قدرت و اوتوریته مورد نیاز را پیدا می کند؟ اصلا مساله معیشت قابلیت به رفراندوم گذاشته شدن را دارد؟

اصلا بحث من اختلافات نیست. بالاخره در رابطه با پرداخت یارانه ها دو نظر وجود دارد؛ یک نظر می گوید که این پرداخت باعث آشفتگی در اقتصاد کشور شده است هست. همان یارانه بگیران به خاطر افزایش هزینه ها متضرر شده است اند و یارانه به این شکل نباید پرداخت شود. یک نظر هم می گوید در شرایطی که وضعیت معیشتی مردم خوب نیست و عده ای از مردم زیر خط فقر زندگی می کنند، یارانه کمکی به آنها می تواند باشد. برای اینکه بدانیم کدام نظر مورد اقبال مردم هست، می توان مساله را به رفراندوم گذاشت. اگر مردم پای صندوق رای آمدند و گفتند که یارانه را با همین وضعیت کنونی ادامه دهید، تبعات آن را نیز خودشان می پذیرند.

باید افزایش قیمت ها و آشفتگی به وجود آمده از حوزه های تصمیم سازی و مدیریت اقتصادی کشور را بپذیرند. اگر هم مردم نظر منفی دادند، دست دولت باز می شود تا مقوله یارانه را منطقی تر کند. یعنی یارانه به کسانی تخصیص داده شده است پیدا کند که زیر خط فقر هستند. به خصوص افرادی که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند مورد حمایت قرار می گیرند. یارانه این افراد را نه تنها نباید از بین بردن کرد بلکه بیشتر نیز باید پرداخت. طبقات دیگر مورد نیاز نیست که یارانه بگیرند. منشأ بخشی از مشکلات اقتصادی همین پرداخت یارانه است.

طبق صحبتی که آقای رییس جمهور در مورد استفاده از اصل ۵٩ قانون اساسی و مساله رفراندوم داشت، امکان ها و ضرورت های استفاده از این ظرفیت در کشور به وسیله کنشگران سیا

این بن بستی که از آن صحبت می کنید، بن بست در تصمیم گیری هست. برای جلوگیری از عواقب و اعتراض مردم شما این راهکار را می دهید؟

بله. دولت ما برخاسته از رای مردم هست. برای اینکه بداند کدام تصمیمش مورد اقبال مردم هست، چه ایرادی دارد که موضوعی را به رای مردم بگذارد. در مورد قانون انتخابات روالی که در سه دهه اخیر دنبال کردیم اشکالات زیادی داشته هست. موردی را مجلس تصویب می کند؛ شورای نگهبان رد می کند. مساله ای را شورای نگهبان قبول دارد ولی مجمع تشخیص قبول ندارد. اینجا می توان به افکار عمومی مراجعه کرد. وقتی مردم نظر بدهند برای همه الزام آور خواهد بود.

پیشنهاد آیت الله نوری همدانی را به همه پرسی بگذارند / موسوی لاری

می توان مباحث متفاوت را در حوزه متفاوت اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی ردیف کرده و به رای مردم رجوع کرد. می توان در اجرایی شدن یا نشدن از مردم کمک گرفت. خلاصه سخن اینکه آقای رییس جمهور در روز ٢٢ بهمن به این اصل اشاره می کند و یک مرجع تقلید می گوید که در خصوص معیشت از مردم نظرخواهی کنید؛ جدای از مصادیقش، این امر نشانگر این است که این ظرفیت قانون اساسی یعنی مراجعه به آرا و نظرات مردم به صورت مستقیم در اصل ۵٩ مورد اهمیت است و رییس جمهور و صورت های حوزوی به این مساله علاقه نشان داده اند.

واژه های کلیدی: قانون | رییس جمهور | قانون اساسی | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود

نویسنده : topsblog