تاپس بلاگ

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری ماجرای نیمروز در فهرست اولیه ، لیست ۱۰ فیلم ایرانی جهت معرفی به اسکار منتشر شد

هیات معرفی فیلم ایرانی به فرهنگستان علوم و هنرهای سینمایی فهرست کوتاه ده فیلمی را که جهت بررسی زیاد در نظر گرفته هست، اعلام کرد.

ماجرای نیمروز در فهرست اولیه ، لیست 10 فیلم ایرانی جهت معرفی به اسکار منتشر شد

لیست ۱۰ فیلم ایرانی جهت معرفی به اسکار منتشر شد/ماجرای نیمروز در فهرست اولیه

عبارات مهم : معرفی

هیات معرفی فیلم ایرانی به فرهنگستان علوم و هنرهای سینمایی فهرست کوتاه ده فیلمی را که جهت بررسی زیاد در نظر گرفته هست، اعلام کرد.

فهرست اولیه اسکاربه گزارش میزان به نقل از روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، نام ده فیلم اولیه جهت معرفی به اسکار امسال منتشر شد.

ماجرای نیمروز در فهرست اولیه ، لیست ۱۰ فیلم ایرانی جهت معرفی به اسکار منتشر شد

هیات معرفی فیلم ایرانی در امسال طبق سنوات گذشته، با میزبانی بنیاد سینمایی فارابی و تعامل مستقیم با منزل سینما و شرکت سینمایی و امور سمعی و بصری، سازماندهی شده است است.

سیروس الوند (کارگردان)، مجید انتظامی (آهنگساز)، محمد بزرگ نیا (کارگردان)، کمال تبریزی (کارگردان)، سید جمال ساداتیان (تهیه کننده)، رسول صدرعاملی (کارگردان)، جواد طوسی (منتقد)، رضا کیانیان (بازیگر) و امیر اسفندیاری (معاون بین الملل بنیاد سینمایی فارابی) در امسال در این کمیته عضویت دارند.

هیات معرفی فیلم ایرانی به فرهنگستان علوم و هنرهای سینمایی فهرست کوتاه ده فیلمی را که جهت بررسی زیاد در نظر گرفته هست، اعلام کرد.

«علیرضا تابش» مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در نخستین نشست این هیات ضمن خوشامدگویی به اعضاء و اشاره به پیچیدگی هایی که در تشکیل این هیات وجود دارد، گفت: طبق روال هر ساله، نامه ای به ریاست شرکت سینمایی در خصوص نحوه تشکیل هیات ارسال شد و طی مکاتباتی جداگانه، فهرست نمایندگان پیشنهادی از منزل سینما و فهرست فیلم های برنامه اکران در فاصله مقرر یک ساله از معاونت ارزشیابی و نظارت شرکت سینمایى درخواست شد.

تابش افزود: با توجه به آنکه اعضاء هیأت می بایست در فیلم های فهرست برنامه اکران ذینفع به حساب نیایند، این روند کمی طولانی می شود. از سوی دیگر، میل به شرکت سینمایی و بنیاد فارابى جهت اینکه نمایندگان خود را از میان سینماگران نام آشنا بر گزینند، مسببی جهت تعامل بهتر و کامل تر با منزل سینما محسوب می شود.

وی با اشاره به اینکه در چارچوب این همکاری مثبت، بنیاد به پیشینه ای قابل اعتنا در میزبانی هیات معرفی فیلم که در اعلام رأی خود و دفاع از آن استقلال کامل داشته، دست یافته هست، ادامه داد: نتیجه این تلاش، زمانی مشخص می شود که بدانیم هند _ علیرغم معرفی فیلم جهت مسابقه در رشته عالی ترین فیلم خارجی زبان از سال ۱۹۵۷_ به سه نامزدی اسکار در این رشته دست پیدا کرده و سینمای نوین کشور عزیزمان ایران در بیست و دو سال اخیر که به شکلی منظم نماینده خود را به فرهنگستان معرفی کرده، دو جایزه و یک نامزدی در این رشته به دست آورده است.»

ماجرای نیمروز در فهرست اولیه ، لیست ۱۰ فیلم ایرانی جهت معرفی به اسکار منتشر شد

مدیرعامل این بنیاد اظهار داشت: سابقه معرفی فیلم های شایسته ای که در رویدادهای داخلی و بین المللی آبرومند و موفق بوده اند، در این موفقیت های جهانی نقشی به سزا داشته است.»

در ادامه این نشست اعضاء هیات بحث تخصصی خود را با مطالعه مقررات فرهنگستان شروع کردند که در تعریف فیلم خارجی زبان دستخوش بعضی تغییرات شده است هست. بنا به مقررات فرهنگستان، فیلم هایی که حائز شرایط زیر باشند، امکان معرفی را خواهند داشت:

هیات معرفی فیلم ایرانی به فرهنگستان علوم و هنرهای سینمایی فهرست کوتاه ده فیلمی را که جهت بررسی زیاد در نظر گرفته هست، اعلام کرد.

– تولید در خارج از ایالات متحده با دیالوگ هایی اساسا به زبانی غیر انگلیسی و امکان معرفی فیلم های بلند مستند و پویانمایی.

– نخستین اکران عمومی در کشور مبداء در فاصله زمانی یک سال گذشته (۸ مهر ۱۳۹۵ تا ۸ مهر ۱۳۹۶) به مدت یک هفته متوالی به قصد منفعت مالی تهیه کننده و صاحب سالن سینما (بنا به مدارکی که می بایست به فرهنگستان تحویل شود، این نمایش متوالی می بایست در حداقل یک سالن سینمای ثابت اتفاق افتاده باشد).

ماجرای نیمروز در فهرست اولیه ، لیست ۱۰ فیلم ایرانی جهت معرفی به اسکار منتشر شد

– برخورداری از شرایط اکران و تبلیغ بر مبنای عرف پذیرفته شده است در صنعت سینما (به نحوی که اکران صرفاً جهت معرفی فیلم به اسکار ترتیب داده نشده باشد و حداقل سه تبلیغ منتشره جهت فیلم موید نمایش آن در یک هفته متوالی در یک سالن سینمای ثابت باشد).

– عدم پخش عمومی پیش از شروع اکران سینمایی به هر صورتی (به جز نمایش های غیر انتفاعی فرهنگی).

– ارائه گواهی کشور معرفی کننده مبنی بر حضور اتباع و یا مقیمان کشور معرفی کننده در مقام عوامل خلاق تولید و مؤلف فیلم.

– عدم ضرورت نمایش عمومی فیلم معرفی شده است در ایالات متحده.

اعضاء هیأت، بعد از بررسی مقررات، به دنبال طرح مباحثاتی مختلف، امیر اسفندیاری را به عنوان سخنگو گزینش کردند.

اسفندیاری سخنگوی هیأت نیز در این خصوص گفت: «در مرحله اول، بازخوانی مقررات، گزینش سخنگو و بررسی فهرست فیلم های اکران شده است و حتی حاضر در نوبت اکران در فاصله زمانی مورد نظر که از معاونت ارزشیابی و نظارت دریافت شده است هست، به اتمام رسید.

وی افزود: در نهایت، از میان ۱۰۳ فیلمی که در فهرست فیلم های قابل بررسی قرار گرفته بودند، اعضاء هیأت، ده فیلم را جهت بررسی زیاد در مراحل بعدی برگزیدند. ده فیلمی که در فهرست کوتاه قرار دارند، به ترتیب حروف الفبا عبارتند از:

– «برادرم خسرو» ساخته احسان بیگلری

– «بیست و یک روز بعد» ساخته سید محمد رضا خردمندان

– «خانه ای در خیابان چهل و یکم» ساخته حمید رضا قربانی

– «رگ خواب» ساخته حمید نعمت الله

– «لاک قرمز» ساخته سید جمال سید حاتمی

– «ماجرای نیمروز» ساخته محمد حسین مهدویان

– «مالاریا» ساخته پرویز شهبازی

– «نفس» ساخته نرگس آبیار

– «وارونگی» ساخته بهنام بهزادی

– «ویلایی ها» ساخته منیر قیدی

اعضاء هیأت بعد از بررسی مجدد فهرست کوتاه، به شاخصه هایی چون حضور پنج فیلم اول، دو فیلم مقاومت و دو اثر فیلمسازان زن در فهرست کوتاه توجهی خاص نشان دادند.»

گفتنی است اخبار تکمیلی در خصوص معرفی فیلم ایرانی به فرهنگستان علوم و هنرهای سینمایی صرفا از سوی سخنگوی این هیات و روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی اعلام خواهد شد.

واژه های کلیدی: معرفی | سینمایی | اکران عمومی | فرهنگستان علوم | فیلم های اکران شده | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود

نویسنده : topsblog