تاپس بلاگ

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی سرمایه های خارجی سرشار جهت اقتصاد کشور عزیزمان ایران در راه است / سیف

رئیس کل بانک مرکزی از در راه بودن سرمایه های خارجی سرشار جهت اقتصاد کشور عزیزمان ایران خبر داد و آن را ناشی از انسجام و و هماهنگی در دولت جهت رسیدن به اهداف کلا

سرمایه های خارجی سرشار جهت اقتصاد کشور عزیزمان ایران در راه است / سیف

سیف: سرمایه های خارجی سرشار جهت اقتصاد کشور عزیزمان ایران در راه است

عبارات مهم : ایران

رئیس کل بانک مرکزی از در راه بودن سرمایه های خارجی سرشار جهت اقتصاد کشور عزیزمان ایران خبر داد و آن را ناشی از انسجام و و هماهنگی در دولت جهت رسیدن به اهداف کلان اقتصادی و تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی دانست.

به گزارش ایرنا، «ولی اله سیف» روز یکشنبه در آیین شروع اجرای دو برنامه ملی ایجاد اشتغال در کشور در محل شرکت برنامه و بودجه از امضای قراردادهای تازه تامین مالی خارجی در روزها و هفته های آینده خبر داد و ابراز امیدواری کرد با جذب این منابع جدید، فضای مناسبی جهت اشتغال و تولید در کشور ایجاد شود.

سرمایه های خارجی سرشار جهت اقتصاد کشور عزیزمان ایران در راه است / سیف

وی افزود: اکنون شاهد امضای قرارداد فاینانس در اقتصاد کشور عزیزمان ایران هستیم و از سمت خارجی ها، تقاضای بالایی جهت تامین مالی اقتصاد کشور عزیزمان ایران وجود دارد، صف گشایش فاینانس اکنون جهت اقتصاد کشور عزیزمان ایران تشکیل شده است است و بسیاری از کشورها، خواستار حضور در اقتصاد کشور عزیزمان ایران هستند و در آینده نزدیک، خبرهای خوبی را منتشر خواهیم کرد.

سیف اظهار داشت: با توجه به تجربه اقتصادی کشور در دهه های گذشته و آسیب پذیری بالای آن در مواجهه با شوک های داخلی و خارجی، با تدبیر مقام معظم رهبری گفتمان اقتصاد مقاومتی در سال های اخیر مطرح و مورد توجه تمامی مسئولان قرار گرفته است.

رئیس کل بانک مرکزی از در راه بودن سرمایه های خارجی سرشار جهت اقتصاد کشور عزیزمان ایران خبر داد و آن را ناشی از انسجام و و هماهنگی در دولت جهت رسیدن به اهداف کلا

رئیس شورای پول و اعتبار ادامه داد: در امسال که به نام «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» مزین شده است هست، ضرورت توجه به دو مولفه کلیدی در اقتصاد یعنی اشتغال و تولید اهمیت دو چندان یافته هست. موضوعاتی که دولت و مجلس شورای اسلامی نیز در قالب تدوین و اجرای سیاست ها و برنامه های مختلف، به دنبال تحقق اهداف ترسیم شده است در این دو بخش بوده اند.

وی گفت: اکنون حمایت از ایجاد و توسعه اشتغال در کشور در قالب سه برنامه عملیاتی از سوی دولت مورد پیگیری و اجرا قرار گرفته هست؛ برنامه اول، حمایت نظام بانکی از تامین مالی بنگاه های کوچک و میانگین بوده که از ابتدای سال ۱۳۹۵ متعاقب تاکیدات مقام معظم رهبری در دستور کار نظام بانکی قرار گرفت.

سیف توضیح داد: در این زمینه «دستورالعمل تأمین مالی بنگاه های کوچک و متوسط» به وسیله بانک مرکزی تهیه و جهت اجرا به شبکه بانکی ابلاغ شد و به دنبال آن با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت، سامانه عضویت واحدهای تولیدی واجد شرایط و متقاضی دریافت تسهیلات جهت معرفی به کارگروه های استانی راه اندازی شد.

سرمایه های خارجی سرشار جهت اقتصاد کشور عزیزمان ایران در راه است / سیف

وی تاکید کرد: خوشبختانه آمار عملکرد این طرح، نشانگر استقبال خوب متقاضیان و همکاری مناسب شبکه بانکی در اجرای آن بوده هست، به طوری که در سال ۱۳۹۵ تعداد ۲۴ هزار و ۲۰۰ بنگاه تولیدی موفق به اخذ تسهیلات با تخصیص داده شده است مبلغی مجموعاً معادل ۱۶۸٫۱ هزار میلیارد ریال از شبکه بانکی کشور شدند؛ این آمار نشان از همراهی و اهتمام نظام بانکی در اجرای تاکیدات مقام معظم رهبری و سیاست های دولت جهت حمایت هرچه زیاد از واحدهای تولیدی کوچک و میانگین دارد تا به این ترتیب امکان هدایت بهینه و صحیح منابع مالی موجود در جهت اصلاح اوضاع اشتغال و رشد اقتصادی در کشور فراهم شود.

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: اکنون با کارها صورت گرفته زمینه استمرار اجرای طرح در سال ۱۳۹۶ نیز مهیا شده است هست، به موجب دستورالعمل ابلاغی امسال آینده نگری شده است است با تخصیص منابعی در حدود ۳۰۰ هزار میلیارد ریال، امکان تامین سرمایه در گردش مورد نیاز ۱۰ هزار بنگاه اقتصادی، تامین تسهیلات مورد نیاز ۶ هزار طرح نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی حداقل ۶۰ درصد و بازسازی و نوسازی تعداد ۵ هزار واحد اقتصادی در اولویت شبکه بانکی کشور قرار گیرد.

رئیس کل بانک مرکزی از در راه بودن سرمایه های خارجی سرشار جهت اقتصاد کشور عزیزمان ایران خبر داد و آن را ناشی از انسجام و و هماهنگی در دولت جهت رسیدن به اهداف کلا

سیف در ادامه برنامه دوم سیاست های حمایت از کارآفرین را توضیح داد و گفت: این برنامه ناظر بر ظرفیت موجود در تبصره (۱۸) قانون بودجه سال ۱۳۹۶ کل کشور بوده و طبق «آئین نامه اجرایی بندهای الف و ب تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۱۳۹۶ » قرار است مبلغ ۲۰۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی به واحدهای معرفی شده است به وسیله کارگروه های اشتغال استانی تخصیص داده شده است یابد.

وی افزود: در این خصوص بانک مرکزی با تهیه دستورالعمل اجرایی این آیین نامه و ابلاغ آن به بانک های عامل در هشتم مرداد امسال، نسبت به تعیین سهم هر کدام از بانک های عامل از تسهیلات اعطایی عنوان این آیین نامه اقدام کرده است و به این ترتیب در قالب اجرای این طرح زمینه حمایت و تامین مالی طرح های همسو با رشته فعالیت های دارای اولویت در هر یک از مناطق و استان های کشور فراهم می شود.

سرمایه های خارجی سرشار جهت اقتصاد کشور عزیزمان ایران در راه است / سیف

سیف همچنین گفت: برنامه سوم حمایتی نیز معطوف به «قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی» بوده که به تازگی لایحه آن در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است.

به گفته مدیر شورای پول و اعتبار، به موجب این قانون به صندوق توسعه ملی اجازه داده می شود تا با نشانه ارتقای تولید و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری معادل ریالی ۱۵۰۰ میلیون دلار (یک میلیارد و پانصد میلیون دلار) از منابع صندوق را به صورت قرض الحسنه نزد بانک ها و موسسات عامل مشخص سپرده گذاری کند تا متعاقباً این منابع صرف اعطای تسهیلات به اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی جهت ایجاد اشتغال در روستاها و شهرهای زیر ده هزار نفر جمعیت با اولویت مناطق مرزی و عشایری شود.

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: یکی از مهمترین نقاط یکسان و حلقه اتصال تحقق نشانه ایجاد اشتغال در تمامی طرح های مذکور، استفاده از ظرفیت بنگاه های خرد، کوچک و میانگین هست؛ موضوعی که اهمیت آن به درستی مورد توجه سیاستگذار قرار گرفته است.

وی یادآور شد: امروزه عنوان حمایت از بنگاه های خرد، کوچک و میانگین (SMEها) به عنوان یکی از اولویت های اساسی در کمک به رشد و توسعه اقتصادی مورد توجه بسیاری از کشورها هست. مطالعات و پژوهش های جهانی صورت گرفته در این زمینه موید آن است که سهم بنگاه های کمتر از ۲۰ نفر کارکن در ایجاد وقت های شغلی تازه به مراتب زیاد از سایر واحدهای تولیدی بوده ضمن آن که در شرایط رکود اقتصادی نیز بنگاه های خرد، کوچک و میانگین بسیار منعطف عمل کرده در حالی که بنگاه های بزرگ غالباً با کم کردن بیشتری در میزان اشتغال نسبت به این بنگاه ها مواجه می گردند.

سیف تاکید کرد: مزیت دیگر اینگونه کسب و کارها توزیع و پراکندگی آنها در کل جغرافیای کشور است این در حالی است که بنگاه های بزرگ غالباً در نقاط خاصی متمرکز بوده و به طور عمده در همان محدوده جغرافیایی، توانایی ایجاد اشتغال و تولید دارند.

به گفته وی، بررسی نتیجه های طرح آمارگیری از کارگاه های صنعتی کشور در سال ۱۳۹۳ (آخرین آمار موجود) نشان می دهد، بنگاه های کوچک و میانگین (۱۰ تا ۹۹ نفر کارکن) سهمی بیش از ۸۲ درصد از کل تعداد بنگاه های صنعتی کشور را به خود تخصیص داده شده است داده اند.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: به خاص در استان های کمتر برخوردار (همچون ایلام، لرستان، سیستان و بلوچستان) سهم بنگاه های کوچک و میانگین به طور قابل ملاحظه ای بالاتر از دیگر استان ها است بنابراین جامعیت گسترش بنگاه های کوچک و میانگین حسب مزیت ها و اقتضائات اقتصادی آنها در کلیه استان ها و اقصی نقاط کشور مزیتی است که حمایت از آن ها می تواند توسعه متوازن درآمد و اشتغال را نیز در تمامی استان ها به دنبال داشته باشد و زمینه ساز توزیع عادلانه وقت های شغلی در کشور شود.

سیف در ادامه یادآور شد: مولفه یکسان دیگر در هر سه برنامه فوق، استفاده از ظرفیت های شورای عالی اشتغال و کارگروه های استانی به عنوان سازوکار اجرایی پیگیری و اجرای موفق برنامه ها در تمامی استان ها است که در این میان نقش کارگروه های استانی در شناسایی صحیح واحدهای متقاضی و طرح های واجد شرایط و متعاقباً معرفی آنها به بانک های عامل جهت تخصیص بهینه منابع به سمت کارآفرین بسیار حائز اهمیت هست. از این رو ضرورت همکاری و تعامل مناسب میان کارگروه های استانی و شبکه بانکی در اجرای صحیح برنامه های مذکور و تحقق اهداف مطروحه از اهمیت بسزایی برخوردار است.

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: تجارب حاصل از بعضی کارها و سیاست های گذشته در خصوص حمایت از طرح های اشتغال زا (همچون اجرای طرح حمایت از بنگاه های سریع بازده) نشان می دهد، هرگونه اعمال فشار غیر منطقی به بانک ها و تضعیف فرآیند بررسی توجیه فنی، مالی و اقتصادی طرح ها از سوی بانکها می تواند منجر به انحراف و عدم تخصیص بهینه منابع به طرح های واقعی و سودآور شود.

سیف خاطر نشان کرد: پیگیری طرح های مذکور بدون حصول اطمینان کافی از اقتصادی بودن و سودآوری پروژه ها علاوه بر این که برگشت پذیری منابع محدود شبکه بانکی را با مخاطرات جدی مواجه می سازد، ایجاد اشتغال پایدار در کشور را که نشانه غایی این طرح هاست دچار چالش جدی خواهد کرد.

رئیس شورای پول و اعتبار گفت: بر این اساس جهت اطمینان از سلامت و پایداری اجرای طرح های تازه تامین مالی توصیه می شود از هرگونه فشار غیرمنطقی به شبکه بانکی در فرآیند بررسی توجیه فنی، اقتصادی، مالی طرح، اهلیت و توان سرمایه گذار و نیز بانک پذیری پروژه ها خودداری شود.

به گفته وی، این امر به معنی نادیده گرفتن ضرورت تحرک جدی نظام بانکی در تحقق اهداف مورد نظر نیست، امری که در سال گذشته تجربه بسیار مثبتی را بر جای گذاشته و امیدوارم همکارانم در نظام بانکی با احساس مسئولیتی فراتر از گذشته همه تلاش خود را در تحقق اهداف مورد نظر بکار گیرند.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اهمیت بررسی و ارزیابی سازوکار اجرایی ترسیم شده است در برنامه های اشتغالزایی دولت گفت: این بررسی حاکی از وجوه اشتراک متعدد در تخصیص منابع به گروه های نشانه عمدتاً مشترک، جهت ایجاد رونق کارآفرین است.

سیف افزود: از این رو مورد نیاز است در مرحله اجرا توجه به مقوله هم افزایی این طرح ها جهت کمک به برطرف عدم تعادل های منطقه ای مورد توجه خاص قرار گیرد که به نوبه خود این مهم نیازمند تلاش جهت برنامه ریزی صحیح به منظور تعیین بخش ها و رشته فعالیت های مورد نظر و متعاقباً شکل دهی زنجیره تولید در چارچوب ایجاد خوشه های صنعتی است.

به عقیده مدیر شورای پول و اعتبار، تحقق این امر مستلزم کمک دستگاه های اجرایی ذی ربط در برطرف موانع پیش روی فعالیت این بنگاه ها و توجه به دیگر ابعاد حمایت از توسعه این بنگاه ها خواهد بود.

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: آنچه مسلم هست، اتکای صرف به ابزارهای تامین مالی، راه حلی جامع و راهگشا در برطرف تمامی موانع و پرسشها پیش روی تولید داخلی نبوده و لذا انتظار می رود علاوه بر حمایت های مالی لحاظ شده است در این طرح ها، دیگر کارها مقتضی نیز جهت تقویت این بنگاه ها به وسیله دستگاه های اجرایی ذی ربط صورت پذیرد.

به گزارش ایرنا، سیف جمعه گذشته در پکن به خبرنگار ایرنا گفت: با مشورت ها و نشست های مختلفی که با مسئولان بانکی چین انجام شده است است این کشور تا کنون حدود ۳۵ میلیارد دلار تسهیلات و فاینانس، جهت اقتصاد کشور عزیزمان ایران در نظر گرفته است.

وی افزود: این حجم از تسهیلات و تامین مالی، بیانگر آینده روشن و مثبت فضای اقتصادی کشور و نشان دهنده عزم جدی در توسعه روابط اقتصادی و تجاری کشور عزیزمان ایران و چین است.

او با اشاره به یاداشت تفاهم امروز بانک مرکزی با بانک توسعه چین(cdb) تا سقف معادل ۱۵ میلیارد دلار در پکن گفت: این یاداشت تفاهم امروز در دیدار با مسئولان این بانک به امضا رسید و نهایی شد.

وی اظهار امیدواری کرد هر چه سریعتر قرارداد های مهم و جامع این یاداشت تفاهم هم تنظیم شود تا بر اساس این قرارداد جامع، تک تک پروژه ها به مرحله عملیاتی برسند و جهت هر پروژه نیاز به قرارداد جزیی نباشد.

سیف با اشاره به جلسه امروز (جمعه) خود با ‘اگزیم بانک’ چین نیز گفت: این بانک بزرگترین خط اعتباری تامین مالی با کشور عزیزمان ایران را راجع به خط آهن پایتخت کشور عزیزمان ایران – مشهد به مبلغ ۱٫۷ میلیارد دلارمنعقد کرده که دو سوم این مبلغ وام ترجیحی با یک رقم مناسب است.

رییس کل بانک مرکزی گفت: در این نشست هر دو کشور سقف ۱۰ میلیاد دلار را پذیرفتند و امیدواریم با اعزام تیم ‘اگزیم بانک’ چین به کشور عزیزمان ایران در چند روز آینده، هر چه سریعتر به توافق برسیم و قرارداد کلی آن به امضا برسد.

در آیین شروع اجرای دو برنامه ملی اشتغال در کشور که در شرکت برنامه و بودجه برگزار شد، علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، محمدباقر نوبخت مدیر شرکت برنامه و بودجه نیز حضور دارند.

واژه های کلیدی: ایران | اشتغال | اقتصاد | برنامه | اقتصادی | برنامه ریزی | رکود اقتصادی | تولید و اشتغال | اقتصاد مقاومتی

دانلود

نویسنده : topsblog