تاپس بلاگ

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی دلواپس ترکیب کابینه‌ام / هشدار صریح عبدالله نوری

روحانی زنان و اهل سنت را نادیده نگیرد به انحراف دولت از خواست اکثریت حساسیم هویت اصلاح‌طلبی مستقل از اشخاص است

دلواپس ترکیب کابینه‌ام / هشدار صریح عبدالله نوری

هشدار صریح عبدالله نوری: دلواپس ترکیب کابینه ام

عبارات مهم : عبدالله

روحانی زنان و اهل سنت را نادیده نگیرد به انحراف دولت از خواست اکثریت حساسیم هویت اصلاح طلبی مستقل از اشخاص است

«شما نمی توانید رای خود را از ٢۴ میلیون نفر بگیرید و حرف آن ١۶ میلیون نفر را عمل کنید». این را عبدالله نوری خطاب به حسن روحانی گفته هست. درست در روزهایی که اخبار انتشار یافته از کابینه احتمالی دوازدهم از نگاه عموم اصلاح طلبان دلواپس کننده است». نگرانی ای که شاید درست یا نادرست بودن آن شش روز دیگر و زمانی که حسن روحانی لیست وزرای پیشنهادی اش را به مجلس می برد روشن شود ولی اصلاح طلبان و پایگاه رای او دلواپس هستند.

دلواپس ترکیب کابینه‌ام / هشدار صریح عبدالله نوری

عبدالله نوری تاکید دارد که این نگرانی از جنس سهم خواهی نیست و می گوید که «اصلاح طلبان نسبت به انحراف و فاصله گرفتن دولت از خواست و نظر اکثریت مردم حساس هستند و پیگیری وعده های داده شده است را وظیفه خود می دانند.» او ولی برای اصلاح طلبان یک توصیه مهم دارد، می گوید: «اصلاح طلبان نباید با ایشان رودربایستی داشته باشند. باید صریح و منطقی و البته محترمانه سخن بگویند و هر نکته ای را که مورد نیاز باشد، در راستای مصالح کشور و خود ایشان بیان کنند.»

او ولی در شرایطی که خیلی ها از محدودیت های روحانی برای تشکیل کابینه، گزینش زنان یا استفاده از اهل سنت سخن می گویند خطاب به روحانی هشدار می دهد که: «بلافاصله به این بیندیشید که جامعه و بدنه اجتماعی که پشتیبانان واقعی شما در شرایط حساس به ویژه در انتخابات بوده اند هم، درحال نگاه کردن به شما و عملکردتان هستند.» توصیه ها، هشدار ها و اتمام حجت های عبدالله نوری در دیدار با اعضای شورای مرکزی و شورای عمومی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران و علوم پزشکی مطرح شده است بود. دیداری با محوریت کابینه و ابراز نگرانی عبدالله نوری از وضعیت محصوران.

روحانی زنان و اهل سنت را نادیده نگیرد به انحراف دولت از خواست اکثریت حساسیم هویت اصلاح‌طلبی مستقل از اشخاص است

وزیر بهداشت هم از وضعیت محصوران دلواپس است

اظهارات ابتدایی عبدالله نوری در این مراسم اشاره به وضعیت محصوران بوده هست. او در این بیانات ضمن انتقاد از ادامه وضعیت حصر، این عنوان را به زیان کشور و نظام دانست و در پاسخ به سوالات دانشجویان راجع به آخرین اخبار از وضعیت محصورین، گفت: «بنده در روزهای گذشته با سرکار زن کوکب موسوی تماس تلفنی داشتم. ایشان از وضعیت آقای موسوی بسیار دلواپس بود. وی می گفت به جز ملاقات روزهای سه شنبه، هیچ تماس دیگری نداریم و از وضعیت ایشان بی اطلاع هستیم. این در حالی است که وقتی من در زندان بودم، زندانیان، روزانه چند دقیقه اجازه تماس تلفنی با منزل را داشتند.» عبدالله نوری همچنین با بیان اینکه «در تماس تلفنی با همسر آقای کروبی، ایشان از نتیجه عمل اخیر آقای کروبی ابراز رضایت کردند، ولی نسبت به لزوم مواظبت های ویژه از ایشان تاکید داشت»، گفت: «من اخیرا با آقای دکتر هاشمی، وزیر محترم بهداشت هم در خصوص وضعیت سلامتی عزیزان در حصر صحبت کردم و ایشان هم نسبت به وضع سلامتی آنها با توجه به سن آقایان موسوی و کروبی و زن رهنورد و نیز شرایطی که در آن قرار دارند، اظهار نگرانی می کرد.»

دلسوزان و نجیبان با محدودیت مواجه شده است اند

عبدالله نوری در ادامه با بیان اینکه «برخی افراد بعد از چندین روز زندان رفتن، آنگونه حق به جانب برخورد می کنند و آزاد هستند –البته از زندانی شدن افراد خوشنود نمی شویم- ولی کسانی که قبل و بعد از انقلاب برای این نظام و کشور فداکاری کرده اند و دلسوز و نجیب هستند، اینگونه با محدودیت مواجه شده است اند» گفت: «برای من روشن نیست از حصر این عزیزان چه نفعی عاید کسی می شود؟ از سال ٨٨ تا امروز، از تریبون های گوناگون در جهت تخریب این شخصیت ها از هیچ کوششی فروگذار نشد ولی بازهم در انتخابات امسال، مردم فریاد زدند که از علاقه آنها نسبت به شخصیت های محبوب شان، با هیچ ترفندی کاسته نمی شود، ولی متاسفانه گویا قرار نیست این صدا شنیده شود». او در ادامه افزود «در شرایط کنونی تنها راه مقابله با تهدید های روزافزونی که از سوی امریکا و اسراییل و دیگر متحدان منطقه ای آنها متوجه جمهوری اسلامی هست، افزایش سطح مشروعیت نظام از راه همراهی با خواست اکثریت است و در این راستا برطرف حصر از این بزرگواران در اولویت قرار دارد.»

دلواپس ترکیب کابینه‌ام / هشدار صریح عبدالله نوری

متناسب با امکانات مطالبه کنیم

مطالبات دانشجویان از حسن روحانی عنوان دیگری بود که مورد اشاره عبدالله نوری قرار داده شد و او در این مورد توصیه هایی به دانشجویان داشت. او گفت: «بهتر است مطالبات خود و مردم را متناسب با امکانات موجود طرح کنیم تا موجب یأس و سرخوردگی نشود.» عبدالله نوری با بیان اینکه «هنوز دو ماه از انتخابات نگذشته و به وقت تنفیذ و تحلیف نرسیده ایم شاهد فشارهای همه جانبه ای پیرامون برجام و قراردادهای خارجی هستیم»، در ادامه هشدار مهم تری هم داشت و افزود: «باید بپذیریم که جریان برابر که در انتخابات موفقیت به دست نیاورد در ساختار حکومت از امکانات و قدرت بالایی برخوردار است.»

روحانی اهل سنت را نادیده نگیرد

روحانی زنان و اهل سنت را نادیده نگیرد به انحراف دولت از خواست اکثریت حساسیم هویت اصلاح‌طلبی مستقل از اشخاص است

این روزها مطالبات از حسن روحانی یک محل مشخص دارد و آن کابینه ای است که رییس جمهور روز شنبه به مجلس معرفی می کند. عبدالله نوری هم در این مورد و در مورد بحث حضور زنان و اهل سنت و محدودیت های احتمالی در این مورد توصیه هایی به حسن روحانی کرد. عبدالله نوری در ادامه و در پاسخ به مطالبات مطرح شده است برای پررنگ شدن نقش زنان و اقوام و مذاهب در کابینه خطاب به دانشجویان گفت: «شما می دانید که در هیات رییسه مجلس سال گذشته یک نفر از اهل تسنن حضور داشت که امسال او هم از بین بردن شد و به زنان هم برای هیات رییسه رای ندادند.

لیکن من اعتقاد دارم وقتی اهل سنت یکپارچه به آقای روحانی رای داده اند، ایشان نباید به خاطر حرف فلان فرد یا جریانی که احتمالا به ایشان رای هم نداده هست، اهل سنت را نادیده بگیرد. این عنوان راجع به زنان هم صدق می کند که اکثریت آنها با حضور چشمگیر خود در عرصه انتخابات با امید و آینده نگری به آقای روحانی رای داده اند، نباید این نیروی موثر و هوشیار نادیده گرفته شود. البته، جریان اصلاحات مشکلات بر سر راه آقای روحانی را هم باید بداند که می داند.»

دلواپس ترکیب کابینه‌ام / هشدار صریح عبدالله نوری

اخبار کابینه دلواپس کننده است

عبدالله نوری در ادامه تصریح کرد: «با وجود همه محدودیت ها، ما نمی توانیم تحقق صددرصدی مطالبات ایام انتخابات را از دولت آقای روحانی انتظار داشته باشیم، ولی امیدواریم که دولت در راستای تحقق وعده هایش همه توان خود را به کار برد.» او در ادامه تاکید کرد: «اخباری که از قابلیت و توانمندی بخشی از ترکیب کابینه پیشنهادی به گوش می رسد چنانچه صحت داشته باشد دلواپس کننده هست. البته برای اصلاح طلبان مطالبات و عملکرد مهم است و نه گفتار درمانی و نه حضور در کابینه و هیچ درخواستی هم جز اجرای برنامه های وعده داده شده است به وسیله آقای روحانی درایام انتخابات ندارند.

موافقت یا مخالفت اصلاح ‏طلبان نسبت به حضور برخی افراد در کابینه هم از موضع تحقق یافتن وعده های ‏رییس جمهور هست. آنان نسبت به انحراف و فاصله گرفتن دولت از خواست و نظر اکثریت مردم حساس هستند و پیگیری وعده های داده شده است را وظیفه خود می دانند. جمله خود ایشان را تکرار می کنم که شما نمی توانید رای خود را از ٢۴ میلیون نفر بگیرید و حرف آن ١۶ میلیون نفر را عمل کنید، البته حقوق آنها باید محفوظ باشد. فاصله گرفتن از وعده های انتخاباتی قطعا پیام امیدبخشی نسبت به ۲۴میلیون رای دهنده نخواهد داشت.»

نگرانی اصلاح طلبان به بایگانی سپردن شعارهای روحانی است

عبدالله نوری در ادامه سخنان خود با اشاره به برخی مطالبی که راجع به سهم خواهی اصلاح طلبان مطرح می شود، تصریح کرد: «همه نگرانی اصلاح طلبان این است که اگر وعده ها و شعارهای انتخاباتی آقای روحانی فراموش و به بایگانی سپرده شود، اعتماد مردم آسیب می بیند و کشور ضرر می کند.

برای تحقق این وعده ها باید کسانی که به آنها ایمان دارند، در کابینه حضور داشته ‏باشند آیا که در غیر این صورت پیش از همه برای خود آقای روحانی مشکل ایجاد می شود.» عبدالله نوری در ادامه افزود: «البته آقای روحانی امروز وارد عرصه سیاست نشده و بر این پرسشها به خوبی واقف است و ما هم امیدواریم که برای عبور از این فشارها، به گونه ای تعامل کند که باعث نگرانی مردم نشود.» وی در ادامه تاکید کرد: «گاهی هم ممکن است مشکل و فشار خاصی برای ماندن یا رفتن برخی از افراد وجود نداشته باشد و پرسشها دیگری در میان باشد. به عنوان نمونه با برخی از دوستان و نزدیکان رودربایستی باشد و لذا با طرح مسائلی مانند موافقت یا مخالفت رهبری با تک تک اعضای دولت فشار ها را از روی خود برداریم که این کار صحیح نیست. باید به مشاوران، دوستان و نزدیکان، در حد جایگاه واقعی آنها در جامعه و در میان افکار عمومی و براساس توانایی، بهره وری و کارنامه آنها بها داده شود.»

اصلاح طلبان با روحانی رودربایستی نداشته باشند

عبدالله نوری در ادامه گفت: «چنانچه آقای روحانی با اطرافیان خود رودربایستی داشته باشد، اصلاح طلبان نباید با ایشان رودربایستی داشته باشند. باید صریح و منطقی و البته محترمانه سخن بگویند و هر نکته ای را که مورد نیاز باشد، در راستای مصالح کشور و خود ایشان بیان کنند.» وی همچنین در قالب توصیه ای خطاب به آقای روحانی گفت: «ایشان هر وقت احساس کرد، که برای جلب رضایت جریانی که عمدتا در تقابل با اوست و در مراکز متعدد از حوزه علمیه تا رسانه ها و بخش های گوناگون حکومتی حضور دارند باید ملاحظاتی را در نظر بگیرد، بلافاصله به این بیندیشد که جامعه و بدنه اجتماعی که پشتیبانان واقعی او در شرایط حساس به ویژه در انتخابات بوده اند هم درحال نگاه کردن به او و عملکردش هستند».

عبدالله نوری در پاسخ به دغدغه برخی از دانشجویان برای حفظ هویت نقادانه اصلاحات، تصریح کرد: ‏‏«هویت اصلاح طلبی مستقل است و به اشخاص گره نخورده هست. اصلاح طلبان چون ‏تشخیص داده اند حضور آقای روحانی به نفع کشور و منافع ملی است از ایشان حمایت کرده اند، ولی معنایش این ‏نیست که با همه کارها آقای روحانی موافق هستند و نقدی ندارند. اصلاح ‏طلبان در دفاع از آرزوی بزرگ های ارزش و خواست اکثریت که هزینه های بسیار زیادی برایش ‏پرداخته و می پردازند، باید پایدار باشند. اصلاح طلبان همیشه باید از توقعات و انتظارات اصلاح طلبانه در راستای بهبودخواهی حکومت دفاع کنند.

قدرت اصلاحات، به بدنه آن که همانا ‏عموم جامعه هستند، متعلق است و نباید این بدنه گسترده اجتماعی فکر کنند که اصلاح طلبان از آنان به عنوان ابزاری برای ‏رسیدن عده ای به قدرت بهره می برند. بنابراین نقد عملکرد رییس جمهور و دولت باید صادقانه، شفاف، صریح و البته خیرخواهانه و بدون حب و بغض انجام شود.

اهداف و برنامه های اصلاح طلبان ممکن است فراتر از عملکرد دولت باشد، ‏لیکن طرح توقعات حداقلی برای این است که بی جهت سطح انتظارات جامعه اوج نرود، آیا که دامن زدن ‏به توقعات می تواند به ناامیدی منجر شود.» عبدالله نوری در تشریح گفتمان اصلاح طلبی گفت: «گفتمان اصلاح طلبی» «تنش زدایی با جهان»، «عقلانی کردن تصمیم گیری های اقتصادی با استفاده از کارشناسان خبره و مجرب»، ‏‏ «بازسازی و سالم سازی نظام اداری کشور»، «مقابله با فساد، رانت و سوءاستفاده از امکانات عمومی»، «حرکت کشور به ‏سمت پیشرفت و توسعه متوازن در مسیری آرام و صلح جویانه»، «تامین حقوق بنیادی، مانند ‏حق حیات و بهره بردن از شرایط زیستی و معیشتی حداقلی» است.

گفتمان اصلاح طلبی «تاکید بر احترام به حق حاکمیت مردم بر آینده خویش»، «تاکید بر مردم ‏سالاری و مخالفت با همه اشکال اقتدارگرایانه نظام سیاسی»، «تاکید بر اجرای کامل قانون»، «تاکید بر انجام علمی و کارشناسانه امور»، «تاکید بر مبارزه با فساد اقتصادی و شفافیت مالی»، «تاکید بر تنش زدایی و پرهیز از ‏افراط گرایی در سیاست خارجی و داخلی» و «تاکید بر آزادی های اجتماعی و حفظ کرامت انسانی» ‏است و از هر فرد و جریانی که آخر سخن و عملش اصلاح شرایط کشور و افزایش رفاه ‏مردم باشد، استقبال می کند.»

جریان اصلاحات نباید به سمت دولتی شدن برود

‏عبدالله نوری در ادامه افزود: «به اعتقاد من اگر دولت با این دیدگاه جلو برود که ان شاءالله چنین خواهد بود، جریان اصلاحات ‏نه تنها با دولت جدید زاویه پیدا نمی کند که تا پایان همراه و پشتیبان آن خواهد بود. ‏ولکن اگر از گفتمان اصلاحات فاصله گرفت، جریان اصلاحات نباید به سمت دولتی شدن برود. ‏اصلاحات باید در خط خود پایدار بماند و چارچوب فکری خود را حفظ کند. البته همچنان که اشاره ‏شد، مطالبات باید بر اساس توان دولت و واقعیات بیان شود و خواسته ها آرمانی نباشد»‏. عبدالله نوری در مورد اصل حضور در انتخابات و اثرات آن گفت: «ممکن است گفته شود که عملکرد دولت ها و موفقیت یا عدم موفقیت آنها، در شرکت و عدم شرکت مردم در انتخابات، اثرگذار خواهد بود و چه بسا برخی عملکردها آنان را از صندوق رای و انتخابات ناامید کند.

در پاسخ باید گفت که اصلاح و اصلاح شرایط کشور امری تدریجی و گام به گام است که عمدتا از طریق انتخابات حاصل می شود، بنابراین پیوند زدن شرکت در انتخابات با افراد و عملکردهای افراد، صحیح نیست. صندوق رای، بهترین و کم هزینه ترین راه برای اصلاح امور هست. فراموش نکنیم که از افراد هم در هر مقام و منصبی انتظار معجزه نباید داشت و در ساختن و آبادانی کشور همه باید همدل، همگام و همراه باشند.

فکر می کردیم قبل از اصلاح ساختاری با انتخابات نتیجه ای حاصل نمی شود

عبدالله نوری در ادامه به روزگاری اشاره کرده است که «تحریم انتخابات» نوعی راه حل به نظر می رسیده و در مورد آن گفته است: «برخی و از جمله من، در مقطعی بر این باور بودیم که قبل از اصلاح ساختاری در کشور، با ‏شرکت در انتخابات، نتیجه ای حاصل نمی شود. با مرور وقت به این نتیجه رسیدیم با شرکت نکردن در انتخابات ‏هم نتیجه ای حاصل نخواهد شد و چه بسا با شرکت نکردن جمع گسترده ای از مردم، افرادی با کمترین صلاحیت و رای حداقلی در مصادر امور قرار گیرند و ما هم با عدم شرکت خود در آسیب هایی که به منافع کشور وارد می شود، مقصر باشیم. حداقل فایده شرکت کردن در انتخابات این است که به جای ‏آن هشت سالی که آسیب فراوان به کشور رسید و متولیان آن هم هنوز طلبکارانه حرف می ‏زنند، دولت آقای روحانی روی کار آمد که نه تنها آن مشکلات را برای کشور ایجاد نکرد که ‏گشایش های گوناگونی هم به دست آمد. به عنوان نمونه در دولت پیشین همه ‏شاهد بودند که چگونه با شعارهای توخالی، اجماع جهانی علیه ایران درست شد.

با گزینش دولت روحانی همه شاهد بودیم که با وجود تلاش های ‏مذبوحانه اسراییل و تندروهای امریکایی- عربی، اجماع جهانی علیه ایران از میان رفت. البته آنان برای جبران این ناکامی تمام کوشش خود را برای خنثی کردن برجام به کار گرفته اند زیرا وجود برجام را مانع مهمی برای تحقق خواسته های خود می دانند. منتقدان برجام نیز به جای برجسته کردن کارشکنی های امریکا به این فکر کنند که اگر برجام نبود، با روی کار آمدن دولت کنونی در امریکا چه وضعیتی پیدا می کردیم؟ و چقدر برخورد با ایران برای آنان ساده تر بود.

پیام انتخابات، پیامی شنیدنی است اگر گوش شنوایی باشد

عبدالله نوری در خاتمه اظهاراتش گفت: «به نظر می رسد امروز عموم مردم و اصلاح طلبان ‏به این نتیجه رسیده اند که می توان با حضور در انتخابات تغییراتی اگر چه جزیی به وجود آورد و ‏هرچقدر هم سخت گیری و نظارت شورای نگهبان و سایر بخش ها، محدودیت ایجاد کند، بازهم ‏پیام انتخابات، پیامی شنیدنی است اگر گوش شنوایی باشد و نتیجه انتخابات هم در آینده کشور بی تاثیر نیست. ان شاء الله موفق باشید.»

اخبار سیاسی – اعتماد

واژه های کلیدی: عبدالله | انتخابات | اصلاح طلب | اصلاح طلبان | اخبار سیاسی و اجتماعی

نویسنده : topsblog