تاپس بلاگ

گت بلاگز وب‌گردی چشم‌هایی که چیزهای بیشتری می‌بینند!

مفاهیمی که قبلا در فیلم‌های علمی ـ تخیلی یا فیلم‌های جاسوسی دیدیم، امروزه در حال تحقیق از سوی کمپانی‌های بزرگی هستند که دنیا فردای ما را متحول خواهند کرد.

چشم‌هایی که چیزهای بیشتری می‌بینند!

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت، سیستم‌های سایبورگ ازجمله سیستم‌هایی هستند که در دنیای ربات‌ها در مورد آنها تحقیقات بسیاری می‌شود.

این سیستم‌ها با ترکیب ادوات هوشمند و الکترومکانیکی با بدن موجودات زنده، به نوعی سیستمی دوگانه به وجود می‌آورند. این سیستم‌های دوگانه، هم توانایی‌های زیستی دارند و هم توانایی‌های ماشینی. یکی از تحولاتی که البته در حال حاضر به صورت اولیه نمونه‌هایی از آنها در دست تحقیق و ساخت هست، لنزهای هوشمند جهت قرار گرفتن در چشم افراد هست. این ایده در سال‌های اخیر در بعضی فیلم‌های علمی ـ تخیلی و پلیسی مطرح شده است هست، ولی امروزه کمپانی‌های بزرگ فناوری مانند سونی، سامسونگ و گوگل به دنبال تبدیل این ایده به واقعیت هستند.

فکر کنید لنزی را در چشم خود قرار می‌دهید و ناگهان هنگامی که به هر نقطه‌ای نگاه می‌کنید اطلاعات آن نقطه مانند یک سیستم واقعیت افزوده در برابر چشم شما ظاهر می‌شود یا این که با حرکت چشم خود می‌توانید روی نقطه‌ای زوم و دقیق‌تر آن را بررسی کنید در حالی که با آن فاصله قابل توجهی دارید یا این که فرض کنید با دو مرتبه چشمک زدن مصنوعی، لنز شما تصویرهای را جهت گوشی هوشمند درون جیب تان به منظور ذخیره‌سازی و فیلمبرداری ارسال کند و قابلیت‌های زیادی که کمپانی‌های فناوری مانند گوگل جهت این گونه لنزها در نظر گرفته‌اند. تکامل ساخت ادوات الکترونیکی با پیشرفت‌هایی که هر روز در فناوری نیمه‌هادی‌ها و ساخت قطعات در ابعاد میکرو و نانو صورت می‌گیرد دنیای سیستم‌های مکاترونیکی و رباتیکی و ساخت سیستم‌های سایبورگ انسانی یا به نوعی انسان ماشین‌ها را متحول کرده است.

چشم‌هایی که چیزهای بیشتری می‌بینند!

این گونه فناوری‌ها که برگرفته از تخیل بشر هست، هم جالب و در عین حال تفکربرانگیز و ترسناک هست. پرسش مهمی که اینجا مطرح است این که حریم شخصی، امنیت اطلاعات و اخلاق با رشد این فناوری‌ها به چه صورت حفظ خواهد شد؟ به نظر می‌رسد فناوری‌های نوین به تعاریف و قوانین تازه در تمامی این مباحث نیاز دارند و به احتمال زیاد دهه آینده شاهد تحولات بسیاری در بسیاری از تعاریف بشری خواهیم بود. تخیل در تحقق رویاها و خلق فناوری‌ها و فرهنگ فناورانه تازه نقش بسیاری دارد و سوالی که جهت من مهم است و ذهن مرا بشدت مشغول کرده این که نقش رویا و تخیل ایرانی در فرهنگ فناوری آینده و در دنیای رباتیک و مکاترونیکی دهه‌های بعدی چیست؟! تخیل‌پردازی علمی در کنار آموزش صحیح فناوری مکمل‌هایی هستند که امروزه در جامعه فنی ما کمتر دیده می‌شوند، ولی نباید فراموش کنیم جهت فردای ما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار خواهند بود.

منبع:جام جم

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: سیستم | فناوری | هوشمند | فناوری | اطلاعات | گوشی هوشمند | ربات | چشم

نویسنده : topsblog